Indikátor bouřky

Na jaře roku 2003 jsem si zhotovil detektor blesků. Princip indikátoru je jednoduchý a v principu je hodně podobný tomu, Schemakterý se používá na profesionálních meteorologických stanicích - elektrickou bouři předchází výrazné statické výboje a poruchy na spodních pásmech. Indikátor tyto poruchy "poslouchá" na kmitočtu kolem 300 kHz.
Zachytí-li statický výboj, poskytne varování v podobě bliknutí LED diody. V podstatě indikátor představuje přijímač pevně naladěný na kmitočet 300 kHz. Statické poruchy související s blesky jsou na těchto frekvencích výrazné a pravděpodobnost rušení jinými službami je mizivá. Cívka 10 mH zařazená v sérii s anténou pomáhá na ladění krátké antény na mnohem větší vlnovou délku. Indukčnost 330 uH a kondenzátor 680 pF tvoří laděný obvod, naladěný na 300 kHz a navázaný přes kondenzátor 10 k na bázi prvního tranzistoru zesilovače. Zesílený signál z kolektoru je přiveden do báze druhého tranzistoru, který tvoří část obvodu pro blikání LED. Citlivost přijímače se mění potenciometrem. Kladná zpětná vazba má za následek, že obvod LED je plně otevřen, dokud se kondenzátor 100 uF nevybije, takže záblesk diody je zřetelně vidět. Obvod se rychle zotaví nabitím kondenzátoru 100 uF přes diodu D1. Do dnešního dne jsem zhotovil celkem 4 exempláře, zejména pro své přátele - a musím podotknout, že fungují spolehlivě. Citlivost dle radarového srovnání činí obdivuhodných 150 km! Po doplnění o čítač impulsů je možné ve své podstatě počítat blesky a udělat si tak obrázek o tom, jak byla ta, která bouře elektricky činná. :-)


Indikátor zpředu Elektronika indikátoru

Grafický návrh, úprava a obsah všech stránek, není-li uvedeno jinak, copyright © 1998 Josef Cink. Všechna práva vyhrazena.