Zdroj předpětí
pro VF výkonový zesilovač s bipolárními tranzistory

Po I.subregionálním závodě 2006 jsem se rozhodl dodělat kvalitní zdroj předpětí pro VF výkonové tranzistory obsažené v mém tranzistorovém koncovém stupni pro pásmo 144 MHz, který používám v současné době v letním období spíše již jen jako zálohu, ale na zimu, kdy se s autem nedostanu až na vrchol našeho contestového pracoviště v Brdech se po jeho letním odpočinku pro mne stává opět nepostradatelným pomocníkem. Tahat těžký a velký lampový konec na bobech 3km ve sněhu je nemožné a tak dávám přednost 12V, lehkému a malému stupni s bipolárními tranzistory.
Na technických stránkách RK OK2KKW, jsem nalezl velice zajímavé zapojení zdroje předpětí od Vládi OK1VPZ a tak jsem se rozhodl udělat dva exempláře a sice jeden pro sebe a druhý pro kamaráda, který vlastní stejný typ koncového stupně jako já. Stavba proběhla celkem zdárně a zdroj předpětí reguloval doma na stole naprosto spolehlivě. Menší problém nastal po jeho zabudování do koncového stupně, kdy jsem zjistil, že se při určitém klidovém proudu začíná lavinovitě zvětšovat kolektorový proud na jednom z tranzistorů (PA obsahuje 2 paralelně zapojené tranzistory SD1477). Závada byla naštěstí jen ve špatně dotaženém tranzistoru k chladiči, což se podařilo snadno napravit. Klidový proud jsem nastavil asi kolem 1.5A což je možná zbytečně moc, ale rozhodně to nijak neuškodí, ba naopak. Přesouvání pracovního bodu do třídy C již tedy nehrozí!

Výsledné parametry koncové stupně před a po upravě:

  Parametry PA s původním zdrojem předpětí       Parametry PA s novým zdrojem předpětí 
klidový proud  PA 0,6 A 1,5 A
výstupní výkon pro kompresi 1 dB 160 W 200 W
napájecí proud pro výkon 200 W 24 A 25 A
vstupní PSV pro výkon 200W 1 : 2,0 1 : 1,3
buzení pro výkon 200W 40 W 25 W
potlačení produktů 3 řádu při PEP 200W 19 dB 31 dB
potlačení intermodulačních produktů na úroveň -80 dB při odstupu 2 budicích signálů 2 KHz a PEP 200 W cca ± 70 kHz cca ± 35 kHz
Maximální výstupní výkon 230 W při Pin=50W 245 W při Pin=35W

2m koncový stupeň po úpravě 2m koncový stupeň po úpravě

Schema

zdroj předpětí tišták osazení součástekGrafický návrh, úprava a obsah všech stránek, není-li uvedeno jinak, copyright © 1998 Josef Cink. Všechna práva vyhrazena.