2.subregionální závod OK1JFH
Tok - JN69WR [865 m.n.m.]
6.-7. květen 2006

....podruhé v kategorii SO (jeden operátor) pásma 144 MHz....

Celkově bych tento závod zcharakterizoval jako ztrátu volného času a hlavně zbytečné mrhání nemalých finančních prostředků - né však svojí vinnou - viz. níže.
Víkend před závodem jsem si udělal menší výlet na naší závodní kótu - Tok v Brdech (865 m ASL - JN69WR), ze které jsem tento závod hodlal absolvovat. Před měsícem zde totiž leželo ještě veliké tak takhle to u mne vypadalo..množství padlých stromů, na nichž se podepsala letošní dlouhá a nelítostná zima a tak jsem byl zvědavý jestli se to podařilo za tu dobu odklidit. Jak vypadala cesta přesně před měsícem - 8.4. zde. Stromy podél cesty ležely sice stále, ale cesta na vrchol byla již naštěstí volná. V pátek, den před závodem jsem si vzal tedy dovolenou, abych stačil veškeré závodní náčiní připravit a odkontrolovat a po perném týdnu se také v klidu před závodem i trochu lépe vyspat. Jelikož jsem zjistil, že mám od loňského VHF contestu, který jsme absolvovali z Lomnického Štítu, stále ještě rozebranou svojí anténu do posledního šroubku, musel jsem tak ještě v pátečních odpoledních hodinách vyrazit do Spáleného Poříčí, abych se s tím nemusel v sobotu na kopci zabývat. V plánu jsem měl před závodem také delší spánek než u mne bývá obvyklé o což jsem se snažil již od 22h večerní, ale v předzávodní horečce se to nějak nedařilo. Usínám až u televize někdy kolem 2h ranní.
Velice krátký odpočinek v 6h ten samý den ráno ukončuje budík svým nepříjemným zvoněním, začalo tak pracné snášení a nakládání věcí do auta, což se podařilo zvládnout do 8h, kdy jsem již seděl v autě obklopen nejrůznějším haraburdím a opouštěl Plzeň jako nějaký současný-moderní lufťák, který odjíždí na měsíc na chatu a veze si od mikrovlnky, DVD rekordéru až po počítač s mobilním připojením k internetu...hi. Inu přesně tak jsem si nějak ve stísněném autě připadal a hlavně si to o mne stále myslí moji sousedé, kteří mi každou chvíli vidí před víkendy vynášet spousty tašek, beden a veteše a v po víkendu zas v obráceném směru vše přemisťovat nazpět pracně do schodů...hi.
Cestou na kopec jsem si udělal tradiční-menší pauzu ve Spáleném Poříčí, kde jsem musel na jednom konci namontovat na střechu zahrádku, naložit anténu, kabely, kotvy, stolek, atd, a pak přejet ještě na konec druhý pro elektrocentrálu a další zbylé haraburdí což mi naštěstí nezabralo více než 1.5h a tak jsem se na kopci octnul něco před 11h dopolední. Zbývalo tak veliké množství času na přípravu celého toho contestového cirkusu. Pohled do mojí připravené kuchyněAsi ve 14h jsem poprvé usedl k rádiu a proladil pásmo. Jelikož do začátku závodu zbývaly ještě 2h, snažil jsem se je tedy vyplnit odpočinkem, který jsem z nevyspání v tu chvíli již notně potřeboval.
V 15.30 startuji elektrocentrálu a své GS-31b dopřávím žhavení. 10 min před začátkem závodu se pokouším zapnout TRX, ale nějak se nedaří. Začíná veliká panika. Prověřuji pojistky, ty se zdají být, ale vpořádku a tak na řadu přichází měřící technika. Zdroj se jevý jako dokonalý odpor (230V in -> 0V out)...:-)). Naštěstí jsem měl v rezervě ještě jeden napáječ, kterým jsem tento síťový odpor jednoduše překlemoval…uff.
Vlastní závod
První tři hodinky závodu jsou pro mne katastrofální. Asi ve 2 MHz segmentu slyším příšerné chroustání od OL4A a stanice, které jsou ode mne vzdušnou čárou 80-100 km musím několikráte prosit o zopakování předávaného kódu. Odhadem první den uteklo tak okolo 100 QSO…:-(( ...grrrrrrrrrrrrrrr
Navečer se signál od OL4A zlepšuje a během noci je od nich totální klid, nicméně už vím, že se s medailovým umístěním mohu definitivně rozloučit a tak v závodě výrazně zvolňuji tempo v noci jsem si dopřál 2h spánek a druhý den jsem závod ukončil předčasně. V noci v relativním klidu burácí u mne v plné síle OZ1BEF a o dovolat se na mne pokouší i někdo z UA...
Druhý den během dopoledne se signál od OL4A opět o něco zhoršuje - jsou sice znát po celém pásmu i když to již není takové zlo, jako na začátku závodu. I druhý den si drží kmitočet okolo 144.230, takže se na okrajových 144.385 MHz tak nějak daří pracovat. Vyhledávat se během závodu však rozhodně nedá a tak nezbývá než mačkat a mačkat MFJ voice keyer v horní části 2m segmentu. Odpoledne se zvedají podmínky a začínají chodit docela pěkné stanice, v tu dobu přichází í můj ODX: YU1AXY z KN04 (857 km). Něco málo po 14h našeho času vypínám i přes perfektní podmínky znechuceně rádio a začínám s balením. Celkové pocity ze závodu jsou více než mizerné, nebýt zmiňovaných problémů s QRM od OL4A, nechalo se udělat se součaným vybavením tak o 150-200 spojení více. Stanic bylo na pásmu hodně a spousty jich jsem musel i odmítnout. Omlouvám se všem stanicím, které jsem musel několikráte prosit o zopakování soutěžního kódu a tím je nepříjemně zdržovat. Není to však tím, že bych neuměl rychle zapisovat či byl hluchý (pár stanic mi během závodu i tak oslovila), ale zkrátka problém byl tentokráte o 100km dále. Díky všem za trpělivost a snad se všemi NSL v lepších podmínkách během polního dne!

Pepa-OK1JFH.



fotografie report deník mapa spojení OK1JFH.mp3 (266 kB) rušení OL4A_1.mp3 (382 kB) rušení OL4A_2.mp3 (1.1 MB)

Celkové hodnocení:

Pásmo: 144 MHz
Kategorie: single
----------------------
Počet QSO: 403
Součet bodů: 101 932
ODX: YU1AXY v KN04TC na 858 km
Země: 151xOK( 18149), 150xDL( 42211), 30xSP( 9761), 20xOM( 6759), 11xHG( 5096), 11xS5( 4546), 9xOE( 2121), 8x9A( 4168), 6xYU( 4403), 2xF ( 1298), 2xOZ( 1482), 1xON( 667), 1xPA( 638), 1xSM( 633)


Zpět na domácí stránku OK1KFH

Grafický návrh, úprava a obsah všech stránek, není-li uvedeno jinak, copyright © 1998 Josef Cink. Všechna práva vyhrazena.