Vysoké a Nízké Tatry
28.7.-6.8.2006
Alpe Adria contest - OM/OK4DX/p


Termín: 28.7.-6.8.
Sestava: OK1FKL, OK1JFH, OK1MCS
Vybavení: FT-100 / 50W, 1x 9el. F9FT, 5m stožár

U zrodu myšlenky na další expedici do OM jsme byli hned krátce po našem návratu z loňského VHF contestu 2005, který jsme odjeli z Vysokých Tater. Pro letošní rok jsme naplánovali pro změnu Nízké Tatry, konkrétně Chopok - 2024 m.n.m. - JN98TW a Alpe Adria contest, který se současně měl jet paralelně se spoustou dalších Evropských závodů.
Na Chopku..Stejně jako vloni jsem se stal hlavním organizátorem celé expedice, takže hned na jaře 2006 jsem čile začal vyjednávat ubytování v Tatranské Lomnici, náš dvoudenní pobyt opět na Lomnickém Štítě (jako zpestření naší tamní dovolené) a hlavně pak ubytování, elektřinu a zázemí pro závod na Chopku v Nízkých Tatrách.
Vybavení jsme pro letošní rok zvolili výrazně jednodušší, s tím, že rádio, anténu a stožár budme mít s sebou projistotu (vzhledem k neznámemu prostředí) ještě i v záložním provedení - nakonec jsme nepoužili.

Ale od začátku..
Ve ČT (27.7.) v podvečer jsme naložili Pavlovo auto technickým a osobním harampádím a v PÁ ve 4 h časně ráno jsme již vyráželi směr Slovenská republika, to proto, aby jsme se pokud možno co nejvíce vyhnuli přepálenému odpolednímu období, kdy max. teploty dosahovaly v té době k hrozivým 37 st.C. Po 10 h cestování plném přestávek, jsme byli asi kolem 14 h na místě - v našem novém, hostitelském prostředí vily ZEA v Tatranské Lomnici, kde o nás bylo vzorně postaráno již během loňského hostování před VHF contestem, který jsme absolvovali jako OM/OK5DX/p z Lomnického Štítu - KN09CE - 2634 m.n.m.
S hledáním ubytování pro letošní rok tedy nebyl problém.
Heliograf (Slunoměr) na Lomnickém Štítě Týden utíkal jako voda. Oproti Pavlovi MCS, který se neustále hnal za vrcholovými túrami a neustále si nás dobíral, jsme si s Karlem udělali několik ne příliš náročných pochoďáků, které si myslím plně naplnili naše dovolenkové rozjímaní.
V ÚT (1.8.) jsem spolu s Karlem FKL (Pavel MCS dal přednost opět raději turistice) vyjeli na dva dny na Lomnický Štít za našemi starými přáteli s SHMÚ (Slovenský hydrometeorologický ústav) a SAV (Ústav experimentální fyziky).
Noční výhledy z nadmořské výšky 2634 m.n.m. na osvětlené Slovensko a ranní východ Slunce byly odsud opravdu fascinující! Škoda jen, že jsme byli v loňském roce poslední radioamatéři, kteří odsud vysílali. V závěru r.2005 totiž došlo ke změně majitele celé lanové dráhy, který nedopatřením (bohužel..) získal i celou budovu na Lomnickém Štítě a tak postupně začalo období "těžké komerce". Navíc nový majitel si radioamatéry "nahoře" příliš nepřeje. Jedna noc strávená na L.Štítě bude (resp. snad již i je) účtována min.10000,- Sk! Změny v cenách byly znát i na letošních jízdenkách lanové dráhy, které se od loňského roku také výrazně zvedly (letošní zpáteční lístek T.Lomnice - Skalnaté Pleso - L.Štít dosahuje již bez mála 1000,- Sk hranice) a dle mého názoru podle množství lidí, kteří se alespoň na 50min (pro návštěvníky pevně stanovená doba pobytu na L.Štítě) "nahoru" vydávali, to nebude cena konečná! :-(
Ve ST (2.8.) večer, po našem návratu z L.Štítu jsme se sešli v Tatranské Lomnici s domácím Viliamem OM0AAO v jedné místní restauraci, kde čepovali pochopitelně jak jinak než náš skvělý Pilsner Urquell :-) Vilo se chystal s přáteli z OM3RKP na Low power aktivitu na Štrbské pleso, kde okupují tamní, v současnosti nevyužívaný skokanský můstek, ale tak trochu pomýšlel i na účást s námi, nakonec dal přednost ale svému RK..
Alpe Adria ctest - u mic Karel OK1FKL V PÁ (4.8.) odpoledne jsme opustili definitivně naše zázemí v Tatranské Lomnici a přesunuli se do Zahrádek v Nízkých Tatrách pod lanovou dráhu, která vede pod Chopok. Za její pomoci jsme se dostali až na úbočí, odkud jsme museli s veškerým tím harampádím vyšlápnout až na místo budovy radiokomunikací a SHMÚ, kde jsem domluvil ubytování a zázemí pro naši radioamaterskou činnost. Ten den večer na nás také čekalo milé posezení v nedaleké Kamenné chatě, kde jsme narazili na partu shodou okolností - také "plzeňáků", se kterými jsme ihned navázali "družbu". Jeden z nich navíc studoval s mým kolegou z Plzeňské pobočky ČHMÚ, který se mnou pracuje na pracovišti povětrnostních předpovědí. I netrvalo dlouho a na stole se zle začaly objevovat i sklínky místní Borovičky, po kterých se mi cesta nazpět (v mlze s dohledností 5-10 m) stala tak trošku namáhavou a hlavně plnou překážek, které tam musel někdo vysloveně narafičit :-)).
Druhý den (tedy v SO 5.8.) dopoledne hned po probuzení jsme začali s hledáním místa pro naší anténu F9FT, kterou jsme nakonec postavili na střeše sousedního objektu původní lanovky, která již není v současnosti využívána.
Zde jsme si i zkulturnili jednu z místností, která se pro nás stala útočištěm v ne příliš přivětivém počasí, které panovalo v tu dobu v této nadmořské výšce. Být teplota v hladině 850 HPa o cca 2-3 st.C nižší (oproti stávajícím 7 st.C) nedivil bych se zde ani sněhové nadílce....
Ten den začínal také Polský a náš (nešťastně zvolený-24 h) QRP závod. První den jsem udělal asi jen 4 x OK stanic. Bylo to tak trošku zklamání. Nicméně druhý den se začátkem Alpe Adria testu aktivita v OK začala významně rozjíždět!!!.
Velice mne potěšila spousta spojení hlavně s přáteli a známými z Plzně a okolí, které se mě pod OM/OK4DX/p podařilo navázat: OK1AUK-Plzeň (JN69RR), OK1PGS-Sepuska (JN69MX), OK1ZAD-Brdy/Třemšín (JN69VN), OK1ZDA-(JN60RA), OK1ICJ-(JN69OU) a spousta dalších....díky! Podmínky šíření byly, ale i přesto velice mizerné. Náš Chopok byl neustále zabalen do oblačnosti s dohledností 10-50 m, občas doprovázeno deštěm a odpolední max. teploty se od PÁ-NE pohybovaly v intervalu 4-6 st.C.
V NE asi ve 13.00 SELČ jsme se tedy nakonec rozhodli pro návrat do OK a v tu dobu byl z Chopku tedy slyšet i naposled náš SIG. Po 13 h jsme začali balit.
I přesto to byla perfektně strávená dovolená, plná dobrodružných zážitků a hlavně nových přátel. TNX všem za trpělivost a QSO!

P.S.
24 h pro OK QRP contest považuji za velice neštastné řešení! Osobně preferuji návrat do původní podoby, nebo dobu zkoordinovanou s Alpe Adria contestem.
Byl jsem zarytým účastníkem QRP závodů, ale pokud zůstanou podmínky tohoto závodu i pro příští rok, jsem již dnes rozhodnutý tento závod opustit a v příštím roce se účastnit zcela výhradně Alpe Adria contestu!!!


73! Pepa-OK1JFH



fotografie report OM/OK1JFH/p report OM/OK4DX/p deník OM/OK1JFH/p deník OM/OK4DX/p mapa spojení OM/OK1JFH/p mapa spojení OM/OK4DX/p



Zpět na domácí stránku OK1KFH

Grafický návrh, úprava a obsah všech stránek, není-li uvedeno jinak, copyright © 1998 Josef Cink. Všechna práva vyhrazena.